Daniel Rydén: Maailman Kovimmat Valehtelijat. Atena 2025. Suomentanut Pauliina Immonen. Sivuja 304. ISBN 978-951-1-50637-9.
Neljässätoista luvussa perusteellisesti kerrotaan valeista, joista on jäänyt kiinni kolme Yhdysvaltojen presidenttiä, Ruotsista pääministereitä ja muita silmäätekeviä, muutama kuninkaallinen, pisnesväkeä. Kaikki he ovat jämerästi kieltäneet tekonsa ja päinvastoin hurskaasti syyttäneet syyttäjiään, kunnes todisteet ovat olleet aukottomat. Paitsi Putin ja Trump.
Venäjä on aina perustunut valheille. Putinia ei kukaan Venäjällä uskaltaisi kyseenalaistaakaan. Trumpille ei ole mitään merkitystä totuudella tai valheella. Tärkeää on, edistävätkö väitteet hänen tavoitteitaan ja pitävät hänet otsikoissa. Samoin on myös populisteilla niin maailmalla kuin Suomessakin.
Trumpille ei ole eroa lain ja laittomuuden, toden ja valheen, valtion ja henkilökohtaisen välillä. Trump käyttää valtiota henkilökohtaisena työkalunaan oman valtansa ja varakkuutensa kasvattamiseen. Trump tekee diilejä niin omista, kuin muidenkin omistuksista. Media kertoo Trumpin ”perheen” kartuttaneen varallisuuttaan miljardien dollareiden suuruusluokassa.
Tämän yhteenvedon lopusta löytyy skannaus muutamasta kirjan sivusta, kuinka koko elämä on Trumpille tositeeveetä. Kuten hän sanoi haukuttuaan koplansa kanssa Ukrainan presidentin: ”Very good television”.
Kirjailija esittää mittavan joukon filosofeja ja tutkijoita, jotka ovat mietiskelleet valehtelua. Immanuel Kant oli ehdottomasti kaikkea valehtelua vastaan. Hänen mielestään valehtelu pilaa ihmistä. Toisaalta monenlaisin esimerkein ehdotellaan, milloin valehtelu saattaisi olla sallittua. Kuten ihmishenkien pelastaminen. Siihenkin on monenlaisia vastaväitteita. Tuleepa itselleni mieleen, että meiltä suomalaisilta voisi kysyä, oliko hyödyksi suuriruhtinaskunnan aikaan valehdella ja piilotella Ohranalta eli tsaarin salaiselta poliisilta Suomen rajojen sisällä venäläisiä vallankumouksellisia, kuten Lenin ja Stalin?
Nykyään valehtelu on ihmiselle aiempaa vaivattomampaa:”on helpompi valehdella digitaalisesti, kuin paperille”.
Totalitääriset järjestelmät rakentuvat valheelle, mutta ”näitä lausuntoja esittävät ihmiset, jotka eivät itse usko sanomaansa, kansalaisille, jotka myöskään eivät usko niihin. Kaikki tietävät, että vääriä väittämiä esitetään – vain siksi, että hallitus sitä vaatii… On perusteltua väittää, että nämä lausunnot eivät ole varsinaisia valheita, koska kukaan osallisista ei usko niiden olevan totta.”
Valehtelua voi puolustella Yhdysvaltojen presidentti Reaganin sanoin hänen paljastuttuaan Iran-Contra valehtelustaan:”Sydämeni ja aikomukseni sanovat, että kertomani pitää yhä paikkansa, mutta faktat ja todisteet sanovat, että näin ei ole”. Reaganin valehtelu on luonut ”post-truth” termin.
Monilla tutkimuksilla on todettu, että valehtelu muuttaa valehtelijaa. Valehtelija luottaa vähemmän muihin. Kuvitellaan muiden olevan samanlaisia valehtelijoita. Eletään jatkuvassa epävarmuudessa.
Valheellisilla tiedoilla tehdään vääriä ja tuhoisia päätöksiä, kuten vaikkapa Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja Israelin ja Yhdysvaltojen hyökkäykset Iraniin.
Tässä kirjassa todistellaan, että George W. Bushin hyökkäys Irakiin 2003 perustui poliitikkojen jatkuvalle määrätietoiselle valehtelulle. Valehdeltiin niin omille kansalaisille, kuin myös koko maailmalle.
Yhdysvallat oli aikanaan tukenut sittemmin murhaamaansa Saddam Husseinia ja Irakia sodassa Irania vastaan. 2001/9 lentokonehyökkäyksen jälkeen oli päästävä sotimaan johonkin arabimaahan ja lopulta Irak valikoitui Lähi-idän valtioista kohteeksi. Hyökkäykselle piti vain keksiä syyt.
Vastikään Israel ja Yhdysvallat hyökkäsivät Iraniin vaivautumatta itse keksimään mitään syitä. Kopioivat sodalleen suunnilleen samat syyt, millä Putin on perustellut hyökkäystään Ukrainaan.
Yhdysvaltojen apuri ja sittemmin tappama oli saudiarabialainen Osama bin Laden, joka jenkeiltä saamansa koulutuksen jälkeen perusti Al Qaidan, ja toteutti 2001/9 hyökkäyksen. Yhdysvaltojen luomus on myös ISIS, joka syntyi Bushin ristiretken jälkeen lopetetun Irakin armeijan väestä. Alun perin Lähi-idän ongelmat loivat britit ja ranskalaiset, jotka reilut sata vuotta sitten vetelivät karttaan omien etupiiriensä rajoja viivottimella, Sykes-Picot-sopimus. Irakin valtioon piirrettiin asumaan kolme toisilleen vihamielistä porukkaa. Ja britit luovuttivat arabien asuttaman ja omistaman Palestiinan juutalaisille maahanmuuttajille palestiinalaisilta sen kummemmin suostumusta saamatta.
Kauan on ollut otsikoissamme Yhdysvalloista Epstein tapaus. On sutenööri, joka loi pedofiiliverkoston. Rikkaiden, kuninkaallisten ja muiden johtavissa asemissa olevien käyttöön on järjestetty sata määrin nuoria naisia ja lapsia. Ruotsissa paljastui viitisenkymmentä vuotta sitten samanlainen sutenööririnki. Siinä järjestelijät eivät pitäneet yhteyttä Israelin ja Venäjän tiedusteluihin vaan ruotsalaisiin suurrikollisiin. Asiakkaina oli pääministeristä, kenraaleista, yleisestä syyttäjästä ym. johtavista viranhaltijoista lähtien kansakunnan kermaa. Kaikki kiistivät rikoksensa ja syylistivät tekojensa julkistajia ja kaikin keinoin nakkelivat kapuloita tutkijoiden rattaisiin. Paljastuneet vetosivat siihen, että koko Ruotsi romahtaa, jos perusteellinen selvitys ja nimilista julkaistaan. Niinpä palveluita myyneiden naisten luettelo julkaistiin, muttei heidän asiakkaidensa nimiä. Tuskinpa Yhdysvaltojen ja Ruotsin sutenööripalvelut ovat mitään harvinaisuuksia ihmiskunnan historiassa.
”On myös mahdollista levittää valhetta ilman, että sanoo ylipäätänsä mitään. Yksi hyvä esimerkki tästä löytyy republikaanisen puolueen vuoden 2000 esivaalikampanjasta South Carolinassa. Valtataistelu käytiin John McCainin ja George W. Bushin välillä. Bushin kampanjatiimi tilasi mielipidekyselyn, jossa yksi kysymyksistä kuului näin: ”Onko todennäköisempää vai epätodennäköisempää, että äänestäisit John McCainia presidentiksi, jos saisit tietää, että hänellä on avioliiton ulkopuolella syntynyt musta lapsi”?
”McCainilla ei ollut avioliiton ulkopuolella syntynyt lasta. Kukaan ei koskaan ollut vihjaissutkaan, että hänellä olisi sellainen ollut...Väitteen uskotaan maksaneen McCainille voiton osavaltion esivaaleissa 10.2.2000. ”Push polling” on menetelmän nimi. George W. Bush käytti sitä Texasissa jo vuonna 1994.”
Kun Venäjän televisiossa 24.2.2022 presidentti Putin 28 minuuttia kestäneessä puheessaan ilmoitti ”erikoisoperaatiosta” Ukrainassa, kuultiin ”valheellisia tai harhaanjohtavia väitteitä noin 200 kertaa”. Lieneekö Donald Trumpkaan pystynyt vastaavaan?
Bullshit määritelmä tuli valheentutkimukseen 1980-luvulla. ”Bullshit on väittämä, joka ei ole totta. Se eroaa kuitenkin valheesta siinä mielessä, että sen esittäjää ei kiinnosta onko väittämä totta vai ei, vaan väittämällä pyritään johonkin muuhun tarkoitukseen.” Kuten Suomessa yritetään luoda omille kannattajille yhteishenkeä valheellisillä väittämillä vaikkapa maahanmuutosta, sananvapaudesta, uskonnoista ja tulonsiirroista vähävaraisilta rikkaille jne. Alkuvuodesta 2026 Suomessa ansioitunut bullshitin levittäjä valittiin ministeriksi.
Suojelupoliisi ja tieteentutkijat ovat todenneet vallanpitäjien lisääntyneen valehtelun erääksi suurimmista uhkista Suomen tulevaisuudelle.
”Tutkimusten mukaan bulshittiin uskovat uskovat myös yliluonnollisiin ilmiöihin, osoittavat vähemmän mietteliäisyyttä, älykkyyttä ja loogisuutta. Heillä on heikompi kognitiivinen kyky eivätkä he ole erityisen lahjakkaita analyyttisessä ajattelussa. Heillä on taipumus uskoa salaliittoteorioihin, suhtautua skeptisesti tieteeseen, kannattaa markkinsliberaaleja arvoja ja USAssa äänestävät republikaaneja.”
Paskapuheen levittäjät taas ovat muita ”vähemmän rehellisiä, empaattisia ja avoimia. Mutta he saattavat ola erittäin vakuuttavia”. Rehellisesti tämän on myöntänyt hallituksemme rahaministeri:”hallituksen politiikassa ei ole empatiaa.” Itsekkäät narsistit ovat vallassa.
Kirjailija, presidentti Václav Havel: ”Valehtelulle rakentaminen voi ainoastaan johtaa moraalisten normien vähittäiseen rappeutumiseen, kunniallisten arvojen romahdukseen ja yhä syvempään luottamuspulaan perustavanlaatuisia käsitteitä, kuten totuutta kohtaan.” Valehtelun hyväksyminen hävittää kyvyn erottaa oikean väärästä.
Kuten alempana luettavassa skannauksessa kirjan sivusta presidentti Trump on hoksannut aikoja sitten, että ihmiset tykkäävät hänen valeistaan. Putin, Trump, Orban ja muut populistit menestyvät niin kauan, kun ihmiset mieluummin kuuntelevat omien toiveidensa mukaisia valeita, kuin tosiasioita. Vaarana on käydä niin, että kun kaivataan vapautta, jotta voitaisiin julkaista totuutta, se on jo myöhäistä. Voidaan olla tilanteessa kuten Yhdysvaltojen presidentti Trump julisti:”Nämä olivat viimeiset presidentinvaalit”.
Presidentin veljentytär psykologi Mary Trump kertoo tuoreessa kirjassaan "Maailman vaarallisin mies" syitä setänsä mielenterveyden ongelmiin. Samanlaisia ongelmia on monella muullakin sukuun kuuluvalla, mutteivät ole päässeet niitä esittelemään koko maailmalle presidentin statuksella.
Mary Trump: Maailman vaarallisin mies
- Lisää uusi kommentti
- 128 katselukertaa
Epstein dokumentti Yle Areenassa
Noin 1.5 tuntia kestävä televisiodokumentti vahvistaa jälleen uskomusta, ettei tarpeeksi rikkaiden tarvitse noudattaa lakia. Epstein oli jo parikymmentä vuotta sitten sutenööri- ja pedofiilihommistaan oikeudessa Floridassa. Tilanne kääntyi silloin sellaiseksi, että Epsteinin kaappaamat ja hyväksikäyttämät nuoret olivatkin "prostituoituja". Itse sutenööri selvisi nimellisellä vankilatuomiolla ja syytesuojalla, jonka hän ymmärsi takaavan, että samoja laittomia juttuja voi jatkossakin järjestellä. Sopimuksen laatimisessa lakia edustanut osavaltion ylin oikeusvirkamies pääsikin myöhemmin Trumpin hallituksen oikeusministeriksi.
Trumpin hallinto on päättänyt, että Epstein teki vankilassa itsemurhan. Ruumiinavausta seurannut kokenut patologi selitti, ettei löytyneitä vammoja voi hirttäytyminen aiheuttaa, mutta kuristaminen tuottaa sellaisia.
Hämmästyttää, kuinka jotkut Trumppia vuosikymmenen fanaattisesti kannattaneet ovat nyt kääntyneet häntä vastaan. Trump on kymmenen vuoden aikana valehdellut kymmeniä kertoja päivittäin julkisuudessa, ensimmäisen kautensa aikana yli 30 000 valetta. Se ei ole kannattajia haitannut, mutta nyt jotkut heistä ovat suivaantuneet Trumpin Epstein valeista. Mahtaako syynä olla, että Trump oli kannattajilleen messias, joka lupasi hävittää vallanpitäjien korruption ja rikollisuuden, "kuivattaa suon". Nyt Trump onkin päinvastoin peittelemässä omia tekemisiään ja suojelemassa vihatun korruptoituneen rosvojoukon etuoikeuksia.
Ohjelman mukaan Epsteinin uhreja on tiedossa noin 1 200. USA:ssa on oikeudessa tuomittu yksi nainen, ei yhtään miestä. Kongressin yksimielisesti säätämää lakia koko Epstein arkiston julkaisemisesta oikeusministeriö kieltäytyy noudattamasta.
Useat yhdysvaltalaiset pankit ovat maksaneet kymmeniä miljoonia dollareita Epsteinin ringin hyväksikäyttämille uhreille. Pankkeja on syytetty hyötymisestä Epsteinin rikoksista.
Ei pitäisi olla yksipuolinen…
Ei pitäisi olla yksipuolinen. Kaikki poliitikot valehtelevat
Asian ytimessä
Kiitos, kommentista. Ollaankin asian ytimessä väitteellä, että "kaikki poliitikot valehtelevat".
Kirjan mukaan tämä on Trumpin perusväittämiä, jos joku on rohjennut kysyä häneltä massiivisesta valehtelusta. Hän oikeuttaa omat valeensa vetoamalla siihen, että kaikki valehtelevat. Samanlaisilla jatkuvilla väitteillä valehtelusta hän on rapauttanut kansalaisten luottamuksen mediaan. Faktantarkistajat ovat kirjanneet Trumpin valehdelleen yli 30 000 kertaa ensimmäisellä kaudellaan. Vaikuttaa, että toisella kaudellaan hän pistää paremmaksi
Suomessa presidentin jälkeen tärkein valtion edustaja on eduskunnan puhemies. Puhemies Halla-aho on vastikään toistellut tuota Trumpin oppia ja puolustellut oman puolueensa edustajien jatkuvaa valehtelua. Hastattelusta voi lukea: "Halla-ahon mukaan Trump on ”parasta, mitä länsimaailmalle on tapahtunut pitkään aikaan”."
Halla-ahon puolue on jo vuosia kampanjoinut vapaata tiedonvälitystä vastaan. Puolue ei ole sitoutunut noudattamaan Julkisen Sanan Neuvoston sääntöjä.